Casopis GEA
Broj 22 - Jun 2005

· 7 kratkih dana u Italiji: Veni, vidi, vici

· Bački Podunavski pejzaži: Ekološki akvarel Bogojevačkog rita

· Crveno more: Podvodna oaza i turistički raj

· Prekonoška planina: Cvijiću najlepša

· Pogled na gore - Bliski susret sa kometom Tempel 1: Deep impact

· Muzej naivne umetnosti u Jagodini: Čuvari kulturnog nasleđa

· Izgubljeni gradovi - Borobudur: Tajanstveni hram bezbroj buda

 

Reč urednika

 

Poštovani čitaoci,
evo, posle dva meseca smo ponovo zajedno. Moramo priznati da smo se uželeli ovog susreta, misleći, da imamo puno lepoga da Vam ponudimo. Ova dva meseca su za nas bila puna aktivnosti i nadamo se da će tako ostati i ubuduće.

 

Terenske vežbe u Italiji

 

Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo PMF-a je za svoje studente postdiplomce organizovao osmodnevne terenske vežbe po Italiji. Na put se krenulo 3, a vratili smo se 10. maja o.g. Itinerer je bio vrlo bogat, samim tim i zgusnut, a sve da bi se zadovoljili strogi edukativni zahtevi na postdiplomskim studijama Departmana.

Tehničko izvođenje terenskih vežbi je prepušteno poznatoj turističkoj agenciji "Grand Tours" iz Novog Sada koja je i ovaj put dokazala svoju odličnu reputaciju, dok su pouzdane vode puta bili dr Ljupče Miljković i Svetlana Obradović.

Naravno, pored postdiplomaca u ekskurziji je učestvovalo nekoliko profesora i asistenata Departmana koji su nesebično prenosili svoja znanja. Da bi ovaj edukativni deo što više osnažili u martu je oformljen naučni projekat "Savremene tendencije u turizmu Italije" čiji su rukovodioci bili dr Jovan Plavša i dr Lazar Lazić. Trudićemo se da i Vi, dragi čitaoci, ne ostanete uskraćeni, te ćemo u narednim brojevima Gea-e objavljivati segmente sa našeg putovanja. U ovom broju ćete imati priliku da pročitate prve impresije šta smo sve videli i naučili u i o Italiji, a u izvedbi lepršavih pera kolega Minučera i Tamare.

I to nije sve. U holu PMF smo prezentovali naše foto-impresije u vidu foto-izložbe "Lux Italia". Izloženo je preko 80 fotografija dr Lazara Lazića, dr Vladimira Stojanovića, mr Tamare Kovačevič i mr Dragoslava Pavića, a postavka traje do kraja juna.

 

Skupština Društva geografa Vojvodine

 

Samo što smo se vratili sa puta čekala nas je nova obaveza - Skupština Društva geografa Vojvodine koja je održana 14. maja o.g.

Radno telo Skupštine su činili dr Lazar Lazić, dr Jovan Romelić, dr Ljupče Miljković i mr Dragoslav Pavić, a Skupštini je prisustvovalo 42 člana.

Društvo je ostalo bez svog predsednika, tragično preminulog prof. dr Pavla Tomića, te se morao izabrati novi predsednik. Ovaj tužni momenat se morao iskoristiti i za biranje novih čla-nova Odbora društva, a ovo mesto koristimo da Vas o tome informišemo. Za novog Predsednika DGV izabran je dr Lazar Lazić.

Članovi Izvršnog odbora su: dr Lazar Lazić, dr Jovan Romelić, dr Ljupče Miljković, dr Slobodan Marković, dr Vladimir Stojanović, mr Dragoslav Pavić, mr Kristina Košić, prof. Slaviša Ignjatović, prof. Svetozar Vujačić, školski nadzornik za Banat Milan Bojanić, školski nadzornik za Severnobački okrug Ana Adlar.

Članovi Nadzornog odbora su: dr Saša Kicošev, prof. Stanka Radeta-Blažić i prof. Duško Čubrilo.

Zamenici članova nadzornog odbora su: dr Snežana Besermenji, prof. Drago Likić i prof Budimir Đukičin.

Za članove Suda časti izabrani su: dr Rade Davidović, dr Anđelija Iv¬kov i Minučer Mesaroš.

 

Na kraju, imamo radosnu vest da je Iso Planić, autor naše Gea-e i profesor geografije iz Subotice, uspeo da osvoji najviši vrh naše planete, Mt. Everest. Za divljenje je što se na vrh popeo sam nakon odustajanja ostalih članova ekspedicije i sedmočasovne poslednje etape. Više o ovom podvigu ćete čitati u narednom broju, a mi mu od srca čestitamo. Bravo!

 

dr Lazar Lazić

 

telefon: 021/450-602
e-mail: casopisgea@yahoo.com     I      pretplatite se na časopis
 
web design: đorđije vasiljević
Untitled Document